Ako U2F posilňuje online bezpečnosť: Prečo nestačí len heslo

Picture of Roman Lenhard

Roman Lenhard

IT Špecialista

Heslá sú už dlho základom online bezpečnosti, no ich slabiny sú zrejmé – od ľudskej chyby až po phishingové útoky. Univerzálny druhý faktor (U2F) môže výrazne zlepšiť online autentifikáciu a doplniť tradičné metódy na zvýšenie bezpečnosti používateľov.

Problém s heslami

Podľa správy Verizon 2024 Data Breach Investigations Report sa ukázalo, že ukradnuté prihlasovacie údaje sa objavili takmer v tretine (31 %) porušení bezpečnosti za posledné desaťročie.

Aj keď je vaše heslo silné, neznamená to, že ste v bezpečí. Zlé voľby ako „password“ alebo „123456“ sa objavili medzi najčastejšie ukradnutými heslami identifikovanými v správe Specops Breached Password Report 2025.

Častou chybou je aj opakované používanie hesiel na viacerých účtoch. Prieskum spoločnosti LastPass zistil, že 59 % respondentov používa rovnaké heslá na viacerých účtoch, aj keď si 91 % uvedomuje riziká spojené s týmto správaním.

Čo je U2F?

Univerzálny druhý faktor (U2F) je otvorený autentifikačný štandard, ktorý posilňuje a zjednodušuje dvojfaktorovú autentifikáciu (2FA) pomocou špecializovaných zariadení USB, NFC alebo Bluetooth Low Energy (BLE) založených na podobnej bezpečnostnej technológii ako inteligentné karty.

U2F bol vytvorený spoločnosťami Google a Yubico, s príspevkom od NXP, a dnes je spravovaný konzorciom FIDO Alliance.

Ako U2F zvyšuje bezpečnosť

  • Odolnosť voči phishingu: U2F zariadenia používajú asymetrickú kryptografiu, čo znamená, že autentifikácia je viazaná na konkrétnu webovú stránku. Aj keby útočník získal prístup k verejnému kľúču, bez súkromného kľúča uloženého v zariadení nemôže vykonať úspešný útok.

  • Jednoduchosť použitia: Na rozdiel od SMS alebo aplikácií generujúcich kódy, U2F zariadenia nevyžadujú zadávanie kódov. Používateľ jednoducho pripojí zariadenie a stlačí tlačidlo, čím sa autentifikácia dokončí.

  • Ochrana súkromia: U2F zariadenia neobsahujú jedinečný identifikátor, ktorý by mohol byť použitý na sledovanie používateľa naprieč rôznymi službami, čím sa zvyšuje ochrana súkromia.

Ako začať s U2F

  • Získajte U2F zariadenie: Na trhu sú dostupné rôzne U2F zariadenia, ako napríklad YubiKey od spoločnosti Yubico.

  • Registrujte zariadenie: Prihláste sa do svojho online účtu a v nastaveniach zabezpečenia pridajte U2F zariadenie ako druhý faktor autentifikácie.

  • Používajte ho pri prihlasovaní: Pri ďalšom prihlásení jednoducho pripojte zariadenie a stlačte tlačidlo na autentifikáciu.

Univerzálne druhé faktory sú dnes jedným z najefektívnejších spôsobov ochrany – ak ich ešte nepoužívate, náš tím vám rád pomôže s ich implementáciou.

Chráňte svoju IT infraštruktúru s odborníkmi. Kontaktujte nás na telefónnom čísle 032/744 3930 alebo emailom na adresu fonet@fonet.sk a pripravte sa na budúce výzvy kybernetického sveta.

Súvisiace články

Viac ako 16 000 Fortinet zariadení napadnutých novým „symlink“ zadnými dvierkami

Nedávne zistenia odhalili vážne bezpečnostné riziko pre používateľov Fortinet zariadení. Podľa údajov od organizácie Shadowserver Foundation bolo kompromitovaných viac ako 16 000 FortiGate zariadení dostupných z internetu, ktoré obsahujú špeciálne „symlink“ zadné dvierka umožňujúce vzdialený prístup k citlivým súborom – aj po aktualizácii zariadenia.

Čítať viac
Kontaktujte nás

Spolupracujte s nami na komplexných IT riešeniach.

Radi vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám určiť, ktoré z našich služieb najlepšie vyhovujú vašim potrebám.

Výhody
Čo ďalej?
1

Naplánujeme si meeting

2

Na meetingu zistíme problém

3

Vypracujeme návrh riešenia

Naplánujte si konzultáciu