Rastúce kybernetické hrozby pre finančný sektor: Ako sa chrániť

Roman Lenhard

IT Špecialista

V súčasnosti, keď je finančný svet neustále online, Medzinárodný menový fond (IMF) upozornil na zvýšené riziká kybernetických útokov, ktoré môžu ohroziť finančné inštitúcie a ich klientov. Najnovšia správa o globálnej finančnej stabilite od IMF, ktorá prvýkrát detailne skúma kybernetické nebezpečenstvá, poukazuje na dôležitosť zabezpečenia vašich finančných operácií v digitálnom svete.

Nárast kybernetických útokov a ich dôsledky

Podľa správy IMF, hoci kybernetické útoky na finančné firmy zatiaľ nespôsobili systémové alebo rozsiahle problémy, rastúca digitalizácia, nedostatok záväzných predpisov a občas slabé firemné riadenie kybernetickej bezpečnosti zvyšujú tieto riziká. Výrazným príkladom bol útok na americkú pobočku Industrial and Commercial Bank of China, ktorý v novembri minulého roka spôsobil výpadky v obchodovaní na trhu s americkými štátnymi dlhopismi.

Dôsledky pre finančný sektor

Tieto útoky majú vážne dôsledky pre celý finančný sektor, vrátane potenciálnych prerušení operácií a ohrozenia trhovej stability. Útoky typu „denial-of-service“, ktoré zameriavajú na banky a finančné firmy, vzrástli o 154 % v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Ako chrániť finančné inštitúcie

Zvýšte povedomie o kybernetických hrozbách medzi zamestnancami a zavedte pravidelné školenia o kybernetickej bezpečnosti. Implementujte robustné bezpečnostné opatrenia, vrátane zálohovania dát a zabezpečenia sieťových systémov, aby ste minimalizovali riziko úspešných útokov. Sledujte bezpečnostné správy a pravidelne vyhodnocujte kybernetické hrozby, aby ste boli vždy pripravení.

Ako sa chrániť s riešeniami od Fonet s.r.o.

Pre viac informácií, ako ochrániť vašu finančnú inštitúciu pred kybernetickými útokmi a ďalšími hrozbami, neváhajte kontaktovať Fonet spol, s.r.o. na telefónnom čísle 032/744 3930 alebo emailom na adresu fonet@fonet.sk. Ponúkame širokú škálu špecializovaných riešení vrátane ochrany firemných dát, správy bezpečnostných incidentov a školení zameraných na kybernetickú bezpečnosť. Naše riešenia sú navrhnuté tak, aby poskytovali komplexnú ochranu a pomáhali vašej organizácii zostať o krok vpred pred kyberzločincami.

Zdroj: WSJ PRO

Súvisiace články

NIS2, Trencin, EU, nariadenie

Úvod do NIS 2: Čo by ste mali vedieť?

Európska únia, ktorá si uvedomuje rastúce kybernetické hrozby, prijala v roku 2016 smernicu NIS (Network and Information Systems Directive), ktorá stanovila základné požiadavky na kybernetickú bezpečnosť v členských štátoch. V roku 2023 však bola táto smernica aktualizovaná a rozšírená na NIS 2, aby lepšie reflektovala súčasné výzvy.

Čítať viac
Kontaktujte nás

Spolupracujte s nami na komplexných IT riešeniach.

Radi vám odpovieme na všetky otázky a pomôžeme vám určiť, ktoré z našich služieb najlepšie vyhovujú vašim potrebám.

Výhody
Čo ďalej?
1

Naplánujeme si meeting

2

Na meetingu zistíme problém

3

Vypracujeme návrh riešenia

Naplánujte si konzultáciu